Logo firmy Dronamic

Filmowanie dronem - Aktualności

Filmowanie dronem, zdjęcia dronem, realizacja komercyjnych wideo oraz nowiny ze świata podbniebnych lotów o tym wszystkim przeczytacie w tym dziale.
Miniaturka aktualności

Filmowanie DRONEM w Puławach - czy jest legalne?

Data: 2017-08-10 16:35:53
TEMATY PORUSZONE W TYM WPISIE TO:
loty dronem w strefie zakazanej


filmowanie dronem Puławy


świadectwo kwalifikacji UAVO


Często mam okazję filmować dronem w okolicach Puław więc postaram się przybliżyć kilka aspektów związanych z możliwością wykonywania lotów dronem w Puławach. Dlaczego akurat to miasto? Otóż w okolicach Puław mamy do czynienia ze strefą P (Prohibited Area), czyli strefą całkowitego zakazu lotów!

Strefa EPP3 Puławy, bo taka jej prawidłowa nazwa, została ustanowiona w celu ograniczenia ruchu lotniczego nad Zakładami Azotowymi Puławy ze względu na kilka instalacji znajdujących się na terenie zakładów, których uszkodzenie mogłoby być katastrofalne w skutkach. Środek strefy znajduje się w punkcie 51°27'25,99”N 021°58'25,78”E, czyli w miejscu, gdzie stoi najwyższy komin zakładów. Strefa rozciąga się w promieniu 5 km od tego punktu. Zakaz lotów w strefie obowiązuje od wysokości 0 m AGL do wys. 1500 m AMSL co praktycznie uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek lotu bezzałogowcem wewnątrz strefy.

Czy wobec tego loty w Puławach są całkowicie zabronione? Nie do końca. Istnieje kilka możliwości.

Po pierwsze strefa nie obejmuje swoim zasięgiem całego miasta. Kończy się mniej więcej na wysokości ul. Skowieszyńskiej w związku z czym południowy kraniec miasta zostaje poza zasięgiem strefy. Nie oznacza to oczywiście, że każdy może wykonać tam lot dronem, gdyż znajdujemy się wciąż na terenie miasta, a więc do szczęścia potrzeba nam jeszcze świadectwa kwalifikacji UAVO wraz z niezbędnymi do niego dokumentami oraz kamizelki odblaskowej. Dokładny obszar strefy można sprawdzić na mapach lotniczych bądź w aplikacji droneradar.eu.

Mapa strefy zakazu lotów dronami

Jest również furtka dla amatorów dronów zabawkowych bowiem zakazu lotu nie stosuje się wobec Bezzałogowych Statków Powietrznych, których masa nie przekracza 600 g w przypadku kiedy lot odbywa się poza terenem obiektów do wys. 30 m lub wys. najwyższej przeszkody w promieniu do 100 m od operatora. Jednak nie sądze, aby tego typu sprzęt był w stanie unieść jakąkolwiek kamerę do filmowania z powietrza.

Jak zatem filmować Puławy z drona? Jedynym wyjściem jest uzyskanie zgody zarządzającego obiektem objętym strefą EPP3 i wykonywanie lotu na określonych przez niego warunkach. Z doświadczenia jednak wiem, iż wymaga to przesłania sporej ilości dokumentów, a czas, w którym mamy wykonać lot jest z góry ustalony i ograniczony. Po przedstawieniu licencji UAVO i uzyskaniu zgody na lot pozostaje nam tylko mieć nadzieje, iż pogoda w dniu lotu będzie odpowiednia :)
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami.
ZOBACZ REALIZACJE

SKONAKTUJ SIĘ Z NAMI

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego lub zadzwoń do nas bezpośrednio!
Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta lub masz pytania, nie czekaj! Skontaktuj się z nami jak najszybciej. Działamy głównie na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego: Lublin, Puławy, Nałęczów, Lubartów, Poniatowa, Opole Lubelskie, Lipsko, Zwoleń, Skaryszew, Radom, Kozienice, Dęblin, Ryki, Kock, Kraśnik, dojeżdżamy wszędzie!
Logo firmy Dronamic

Ikona
662-040-464

Ikona
info@dronamic.plDRONAMIC Janusz Dunia

ul. Doły 20

24-120 Kazimierz Dolny

NIP: 7162818013Wszystkie prawa zastrzeżone DRONAMIC