Logo firmy Dronamic

Filmowanie dronem - Aktualności

Filmowanie dronem, zdjęcia dronem, realizacja komercyjnych wideo oraz nowiny ze świata podbniebnych lotów o tym wszystkim przeczytacie w tym dziale.
Miniaturka aktualności

Czy można latać dronem w Lublinie? – strefa CTR

Data: 2018-05-07 14:42:59
TEMATY PORUSZONE W TYM WPISIE TO:
UAVO


dron w Lublinie


strefa kontrolowana CTR


Kilkakrotnie miałem okazję filmować dronem zarówno w centrum Lublina, jak i na obrzeżach miasta. Kilka razy miałem doczynienienia z sytuacją, kiedy podchodzili do mnie właściciele dronów i pytali, jak to właściwie jest z lataniem w Lublinie. Gdzie można latać, do jakiej wysokości i czy potrzebne są uprawnienia UAVO. Jednym słowem jak latać, żeby było to w zgodzie z prawem. W związku z tym postaram się przybliżyć kilka aspektów związanych z możliwością wykonywania lotów i filmowania dronem nad miastem Lublin. Wpis kieruje głównie do osób, które nie posiadają świadectwa kwalifikacji UAVO i potrzebują podstawowej wiedzy na temat istniejącego prawa i struktur przestrzeni powietrznej nad Lublinem.

Sytuacja nie jest tak prosta i oczywista jak się wydaje, ponieważ nad większą częścią Lublina mamy do czynienia ze strefą kontrolowaną (CTR – controlled traffic region) lotniska w Świdniku. Prawo jednak, w szczególnych przypadkach, dopuszcza loty dronem w strefie kontrolowanej lotniska pod warunkiem, że odbywają się one w odległości minimum 6 km od granicy lotniska. Pamiętać należy również o tym, że lot w strefie CTR powinien odbywać się do wysokości maksymalnej 100 m AGL (nad poziomem terenu). Poniżej zamieszczam mapkę, na której wyraźnie oznaczona jest odległość 6 km od granicy lotniska EPLB Lublin. Aby sprawdzić aktualne granice stref powietrznych nad Lublinem, polecam skorzystać z aplikacji droneradar.eu.

Mapa - gdzie latać dronem w Lublinie

Szczególnie uprzywilejowani wydają się być posiadacze malutkich dronów (np. DJI Mavic Air) o masie startowej nie przekraczającej 600 g. Latanie takim dronem jest dopuszczalne nawet w strefie CTR 6KM pod warunkiem, zachowania minimalnej odległości 1 km od granic lotniska oraz maksymalnej wysokości 30 m nad poziomem terenu lub do wysokości najwyższej przeszkody (budynków, drzew) znajdujących się w promieniu do 100 m od operatora drona.

Pamiętajmy również, że w przypadku większych dronów (np. DJI Mavic Pro) jeśli nie posiadamy świadectwa kwalifikacji UAVO, zobowiązani jesteśmy do utrzymania odległości 100 m od najbliższych zabudowań oraz 30 m od osób co w niektórych przypadkach może uniemożliwiać wykonywanie lotu dronem w mieście.

Co, jeśli chcielibyśmy filmować w pobliżu lotniska Lublin, dronem o masie startowej większej niż 600 g? Jest to możliwe pod warunkiem uzyskania zgody od PAŻP oraz TWR. tutaj można pobrać formularze dokumentów, które ułatwią nam uzyskanie zgodny na lot w bezpośrednim pobliżu lotniska.

Jeśli potrzebujesz operatora z dronem do filmowania na terenie Lublina, sprawdź naszą ofertę tutaj.
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami.
ZOBACZ REALIZACJE

SKONAKTUJ SIĘ Z NAMI

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego lub zadzwoń do nas bezpośrednio!
Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta lub masz pytania, nie czekaj! Skontaktuj się z nami jak najszybciej. Działamy głównie na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego: Lublin, Puławy, Nałęczów, Lubartów, Poniatowa, Opole Lubelskie, Lipsko, Zwoleń, Skaryszew, Radom, Kozienice, Dęblin, Ryki, Kock, Kraśnik, dojeżdżamy wszędzie!
Logo firmy Dronamic

Ikona
662-040-464

Ikona
info@dronamic.plDRONAMIC Janusz Dunia

ul. Doły 20

24-120 Kazimierz Dolny

NIP: 7162818013Wszystkie prawa zastrzeżone DRONAMIC